يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ , 1 Oct 2023
جالب است ۰
با وجود بحث‌هایی که از گوشه و کنار در خصوص کاهش و رفع تحریم‌های فناوری اطلاعات شنیده می‌شود، هنوز شواهد این امر به وضوح مشخص نشده است. البته گذشته از تاثیرات مهمی که رفع تحریم در فضای سیاسی و اقتصادی کشور خواهد داشت. نمی‌توان تحریم‌ها را تنها عامل بازدارنده در مسیر توسعه فناوری اطلاعات دانست.
با وجود بحث‌هایی که از گوشه و کنار در خصوص کاهش و رفع تحریم‌های فناوری اطلاعات شنیده می‌شود، هنوز شواهد این امر به وضوح مشخص نشده است. البته گذشته از تاثیرات مهمی که رفع تحریم در فضای سیاسی و اقتصادی کشور خواهد داشت. نمی‌توان تحریم‌ها را تنها عامل بازدارنده در مسیر توسعه فناوری اطلاعات دانست. با شهرام آذرور، مدیر فروش منطقه غرب آسیا در هولدینگ ای ام تی در این خصوص به گفتگو نشستیم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.

مهمترين رويداد حوزه افتا در سال ۹۲ از ديد شما چه بوده است ؟
مهمترین رویداد تعداد حملات سایبری‬ست که در سال گذشته به کشور عزیزمان صورت گرفته. امروزه جنگ سایبری در صدر شیوه‌های تجاوز به کشورهای جهان قراردارد و متاسفانه کشور ایران نیز صدمات زیادی از این لحاظ دیده که امیدوارم با استفاده از نیروهای متخصص، دانش روز، تلاش مداوم و سیاستگذاری‌های صحیح در سال جاری شاهد کمتر شدن این اتفاقات باشیم.

با توجه به باز شدن فضاي اقتصادي و كاهش تحريم‌ها پيش بيني مي كنيد كه شركت‌هاي خارجي تا چه ميزان تمايل به ورود به بازار كشور برای فروش محصولات و تكنولوژي‌هاي امنيتي داشته باشند ؟
کاهش تحریم‬ها به نوبه‬ی خود سبب بازشدن فضای اقتصادی کشور مان می‌شود امابه تنهایی نمی‬تواند شرکت‬های معتبر را وادار به ورود به بازار ایران نماید. این امرتنها باعث می‌گردد که کمی مشتاق تر شوند. 

آنچه که باید انجام گیرد معرفی صحیح بازار کشور به آن شرکتهاست. اینکه چه میزان پتانسیل موجود هست. چه میزان امنیت در سرمایه گذاری وجود دارد و بسیاری مسایل زیر ساختی دیگر... آشنایی و اشتیاق بازار ما به استفاده ازتکنولوژی روزدنیا نیز به این امر کمک میکند. 

برای نمونه امروزه دنیا به سمت رایانش ابری (Cloud Computing) می‬رود و سرعت ما با این پیشرفت هماهنگ نیست. خب این مسئله در آینده مشکل ساز می‬شود. نه تنها به دلیل دور بودن ازتکنولوژی روز، که افزون بر آن؛ به واسطه‬ی وجود نداشتن زیرساخت لازم بسیاری از شرکت‬های معتبر تمایلی به حضور در ایران نخواهند داشت. ختم کلام اینست که رفع تحریم‬ها به خودی خود کافی نیست. امیدوارم بخش خصوصی و دولتی در کنار هم بتوانند کمک نمایند تا زیرساخت‬ها بیشتر و سریعتر فراهم شوند و پیشرفت ایران عزیزمان نیز در این صنعت شتاب بیشتری بگیرد. 

آيا اين مسئله تهديدي براي توليد محصولات امنيتي بومي خواهد بود ؟
به هیچوجه. همواره در عرصه رقابت شاهد حضور محصولات با کیفیت تری بوده ایم. مهندسین و متخصصین ما در حال حاضر از دانش بالایی برخوردارند اما برای رقابتی سخت تر به دانش خود می افزایند. این امر سبب تقویت و استحکام زیرساخت‬ها خواهد شد و در نهایت موفقیت و رشد روز افزون به ارمغان خواهد آورد.

در همين رابطه آيا ورود شركت‌هاي خارجي، امكان استفاده از فناوري‌هاي جديد و انتقال تكنولوژي را براي توليد محصولات بومي فراهم خواهد آورد؟
باور دارم که این‬گونه خواهد شد. حضور محصول خارجی در بازار به دلایل بسیاری خوب است اما حضور خود شرکت‬ها و تاسیس شعبه از آن بهتر؛ با این کار میزان سرمایه گذاری افزایش خواهد یافت و نیروهای متخصص ایرانی در شرکت‬های معتبر
استخدام می‬شوند. کشوری به وسعت ایران با این منابع غنی و جمعیتی که به تنهایی از جمعیت چند کشور اروپایی بیشتر است؛ به طور حتم برای هر شرکتی وسوسه سرمایه گذاری، انتقال تکنولوژی و در مرحله نهایی تولید در ایران برای صادرات به منطقه را به همراه خواهد داشت. 

این سرمایه ماست و باید هوشمندانه از آن استفاده کنیم. من معتقدم که این امر به رشد صنعت آی تی ما کمک بی اندازه ای می‬کند و اطمینان دارم که نقطه عطفی برای پیشرفت کشور عزیز ما خواهد بود. معتقدم که هرچقدر صنعت آی تی ما پیشرفته‬تر باشد رشد و پیشرفت کشور نیز سریع‬تر و بیشتر خواهد بود.

به نظر شما لازم است كه از صفر تا صد محصولات امنيتي در داخل كشور توليد شود؟
به هیچ وجه. نه منطقی است و نه می‬توانیم. کشورهایی که در این صنعت پیشرو هستند هم تاکنون نتوانسته اند به این غیرممکن دست یابند. و اصلا نیازی هم به این کار نیست. 

برای نمونه یکی از بهترین یو تی ام‌های مطرح دنیا که امریکایی‬ست از آنتی ویروس روسی و پویش محتوای انگلیسی استفاده می‬کند؛ در حالی‬که محصولات مشابه امریکایی را در دسترس دارد. پس میبینیم صرف تولید صفر تا صد محصولات نه توصیه می‬شود و نه بهترین کارآیی را دارد. 

داریم از برداشته شدن تحریم‬ها سخن می‬گوییم. این یعنی به بهترین نرم افزارها و سخت افزارها دسترسی داشته باشیم.
آیا تولید همه محصولات در این صورت کار درستی است؟ بهتر نیست این هزینه و انرژی را برای امری مهم تر بکار گیریم. برای نمونه برنامه ریزی برای شناخت بهترین محصولات و ایجاد دفاع چند لایه با استفاده از آنها؟ سایر کشورهایی که در صدد تولید صفر تا صد محصولات امنیتی نیستند چگونه از خود دفاع می‬کنند؟ مشکل اینجاست که گاهی چرخ را دوباره اختراع می‬کنیم و امیدوارم که به ناگهان و به اشتباه چرخ مربع شکل اختراع نکنیم. این مزاح نیست که به واقع این امر را بارها در کشور عزیزمان تجربه کرده ایم.

فكر مي كنيد چالش‌هاي پيش رو در توسعه امنيت اطلاعات (در سطح كلان ) در سال آينده چه خواهد بود؟
من همواره بزرگ‬ترین چالش را در مدیریت مدیران ارشد، چه دولتی و چه غیر دولتی دیده ام. البته روی سخنم با همه‬ی عزیزان نیست که بسیاری را می‬شناسم و بسیاری دیگر هم هستند که من نمی‬شناسم اما با اهمیت آی تی و به صورت ویژه امنیت اطلاعات آشنایی دارند؛ اما آن دسته‬ای که به اهمیت این امر آگاه نیستند بزرگ‬ترین چالش را فراهم می‬نمایند. آگاهی نداشتن یعنی باور نداشتن و در نتیجه تحقیقات، توسعه، تولید و حتی خرید در این بخش حمایت نمی‬شود.
به سختی امری بدون حمایت مدیران ارشد و مسئولین امر به موفقیت رسیده باشد.امیدوارم روزی اهمیت این امر برای همگان روشن و واضح باشد تا به جای صرف انرژی برای جلب حمایت به مسایل مهم‬تر و کلان‬تر بپردازیم.

لطفا ضمن معرفي خود خلاصه اي از فعاليت‌هاي شركت را بيان فرماييد .
من شهرام آذرور، مدیر فروش منطقه غرب آسیا در هولدینگ ای ام تی فعالیت می‬کنم و حوزه‬ی تمرکز ما در این هولدینگ به صورت تخصصی در فضای آی تی و به ویژه رایانش ابری، محیط‬های مجازی و امنیت است. دفاتر متعدد ما در سراسر جهان سبب شده تا نه تنها ارتباط بسیار خوبی با تولیدکنندگان داشته باشیم بلکه به دانش روز نیز دسترسی پیدا کنیم. ما به صورت کاملا حرفه ای شبکه ای از نمایندگان فروش در سراسر کشور عزیزمان به وجود آورده‬ایم که به جرات میگویم که موفقیت خود را به آنها مدیونیم. 

این مطلب در ویژه نامه نوروزی افتانا منتشر شده است. برای دریافت نسخه آنلاین با کیفیت خوب اینجا و برای دریافت نسخه آنلاین با کیفیت عالی اینجا را کلیک کنید.

کد مطلب : 7321
https://aftana.ir/vdce.w8fbjh8xz9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی