شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024
جالب است ۰
رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: برخی سکوهای مسدود شده با ابزارهای فنی و طبق قوانین کشور در حال آزمایش هستند و در اختیار مردم قرار خواهند گرفت
رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: برخی سکوهای مسدود شده با ابزارهای فنی و طبق قوانین کشور در حال آزمایش هستند و در اختیار مردم قرار خواهند گرفت.
 
به گزارش افتانا، محمد امین آقامیری، رئیس مرکز ملی فضای مجازی، در حاشیه یک مراسم، درباره امکان دسترسی به شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده، گفت: در این حوزه اتفاق مهمی رخ داده است. در ساز و کار قبلی اعلام شده بود که سکوی خارجی باید تعهد بدهد قوانین و مقررات کشور را رعایت کند تا بتواند در دسترس قرار بگیرد. اما تجربه یک سال اخیر نشان داده که در این زمینه پیشرفتی نداشته‌ایم. به همین دلیل یک راهکار جایگزین انتخاب کردیم.
 
وی افزود: سکوها و پیام‌رسان‌های اجتماعی در کشور یا در دسترس هستند، یا تحریم و مسدود شده‌اند. برای آن بخشی که توسط کشورها تحریم شده از ابزارهای تحریم‌شکن استفاده می‌کنیم و برای بخشی که مسدود است نیز راه تازه‌ای در پیش گرفته‌ایم.
 
آقامیری تصریح کرد: اگر مجموعه‌ای به نمایندگی از آن سکوی مسدود شده یا به عنوان واسطه توانست مذاکره کند تا آن‌ها قوانین ما را رعایت کنند می‌توانیم مسیر مذاکره را پیش ببریم. اما گذشته از آن اکنون روال دیگری نیز در جریان است تا با استفاده از ابزارهای فنی دسترسی در چارچوب قوانین را فراهم کنیم. چند نمونه در حال آزمایش است که نمونه‌های موفقی هم داشته است. روند کار به این صورت است که از طریق سکوهای داخلی با ابزارهای فنی بتوان سکوهای خارجی را در چارچوب قوانین و مقررات در دسترس قرار داد.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: دغدغه اصلی ما پیاده‌شدن قوانین و مقررات است اما اکنون با ابزارهای فنی بچه‌های دانشمند توانسته‌اند سازوکاری ترسیم کنند که قوانین رعایت شود و در دسترس کاربران قرار بگیرد. برخی نمونه‌ها در زمان آزمایش سرعت، کیفیت و عملکرد خوبی داشته‌اند و امیدواریم به‌زودی آزمایش‌ها به نتیجه برسد و آن را اعلام کنند.
 
البته در گذشته برای تلگرام چنین ابزارها و پوسته‌هایی نظیر تلگرام طلایی و ...  عرضه شده‌بودند که چندان مورد استقبال کاربران قرار نگرفته بودند، زیرا درباره امنیت این پلتفرم‌ها تردید وجود داشت. اکنون باید ببینیم با توجه به کاربرد فراوان شبکه‌های فیلتر شده آیا ارائه پوسته یا ابزارهای فنی توجه کاربران را به خود جلب می‌کند یا نگرانی‌های امنیتی مانع این استقبال خواهدشد.
 
کد مطلب : 22087
https://aftana.ir/vdciyuar.t1arv2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی