دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ , 4 Mar 2024
جالب است ۰
پرداخت‌ باج از طریق بدافزارهای مختلف از ۵۶۷ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ به ۱.۱ میلیارد دلار در ۲۰۲۳ رسیده است.
منبع : Chainalysis
پرداخت‌ باج از طریق بدافزارهای مختلف از ۵۶۷ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ به ۱.۱ میلیارد دلار در ۲۰۲۳ رسیده است.
 
به گزارش افتانا، پرداخت‌های باج‌افزارها در سال 2023 برای اولین‌بار به بالای 1.1 میلیارد دلار رسید و رکوردهای قبلی را شکست. ظاهراً سال گذشته میلادی یک دوره فوق‌العاده سودآور برای باج‌افزارها بوده است.
 
در سال گذشته میلادی، پرداخت‌ باج از طریق بدافزارهای مختلف تقریباً دو برابر شد؛ یعنی از 567 میلیون دلار در سال 2022، به 1.1 میلیارد دلار رسید. هدف افراد سوءاستفاده‌گر بیشتر روی مؤسسات بزرگ، بیمارستان‌ها، مدارس و سازمان‌های دولتی متمرکز بوده است.
 
در سال 2023، نزدیک به 46 سیستم بیمارستانی در ایالات‌متحده مستقیماً تحت تأثیر باج‌افزارها قرار گرفتند و به‌دلیل عدم دسترسی به سیستم‌های اطلاعات بیماران، دچار اختلال شدند. این رقم نسبت به 25 عدد در سال 2022 و 27 عدد در سال 2021، افزایش چشمگیری یافته است.
 
با کاهش تعداد باج‌افزارها در سال 2022، گمان می‌رفت که ابزارها، قوانین و اقدامات امنیتی به نتیجه برسند، اما به‌نظر می‌رسد که این سال تنها یک استثنا بوده و احتمالاً مسائل ژئوپلیتیکی مانند حمله روسیه به اوکراین موجب کاهش میزان باج‌ها شده بود. درگیری بین این دو کشور نه‌تنها عملکرد برخی از مهاجمان سایبری را مختل کرد، بلکه تمرکز آن‌ها را از منافع مالی به حملات سایبری با انگیزه سیاسی و اهداف جاسوسی و تخریب تغییر داد.
 
بسیاری از اپراتورهای باج‌افزارها در اروپای شرقی مانند روسیه و اوکراین مستقر هستند؛ به همین دلیل با فروکش‌کردن نسبی جنگ بین دو کشور، شاهد رشد رقم باج‌افزارها در سال 2023 هستیم. براساس برخی گزارش‌ها، در سال 2023 حدود 538 نوع باج‌افزار جدید ایجاد شده است.
 
اپراتورهای باج‌افزارها در سال 2023 معمولاً به‌سمت شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ رفته‌اند که احتمال گرفتن مبالغ کلان از آن‌ها بیشتر است. برای مثال، تنها از استودیوی معروف MGM حدود 100 میلیون دلار باج گرفته شده است.
 
تا زمانی که تعداد حملات افزایش یابد و سازمان‌های بزرگ به پرداخت این باج‌‌ها ادامه دهند، عملیات باج‌افزارها می‌تواند بسیار سودآور باشد. به‌طور کلی، سال 2023 با وجود تلاش‌های مجریان قانون برای ایجاد اختلال در عملکرد باج‌گیری، سال خوبی برای باج‌افزارها بوده است.
کد مطلب : 21958
https://aftana.ir/vdcevo8w.jh8zni9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی