دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ , 4 Mar 2024
جالب است ۰
تازه‌ترین آمار مرکز ثبت دامنه کشوری

پسوند دات‌آی‌آر (ir.) بیشترین دامنه‌ فعال فارسی را دارد

براساس آخرین اعلام مرکز ثبت دامنه کشوری، تاکنون یک‌میلیون و ۶۱۷ هزار و ۱۴ دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده که در این میان پسوند دات‌آی‌آر (ir.) بیشترین دامنه‌ فعال را دارد.
بر اساس آخرین اعلام مرکز ثبت دامنه کشوری، تاکنون یک‌میلیون و ۶۱۷ هزار و ۱۴ دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده که در این میان پسوند دات‌آی‌آر (ir.) بیشترین دامنه‌ فعال را دارد.
 
به گزارش افتانا، طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از ابتدای ثبت دامنه‌های فارسی در کشور تاکنون یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ‌۱۴ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت‌شده‌ فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۶۰۸ هزار و ۷۹۷ دامنه فعال در صدر قرار دارد. در واقع بیشترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ به‌طوری که از میان دیگر پسوندهای فارسی، هر کدام کمتر از ۵هزار دامنه را ثبت کرده‌اند.
 
دامنه‌هایی که بیشتر از هزار مورد ثبت‌شده دارند، co.ir با ۴۳۱۱ مورد، دامنه ایران با ۱۴۲۱ مورد و دامنه ac.ir با ۱۱۲۲ دامنه فعال هستند. همچنین دامنه‌های دیگری وجود دارند که کمتر از هزار مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۷۱۲ مورد، دامنه
 
org.ir با ۲۳۱ مورد، دامنه sch.ir با ۲۱۵ مورد و دامنه gov.ir با ۱۸۰ مورد نیز در رتبه‌های بعدی لیست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت‌شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۲۵ دامنه فعال است.
 
مرکز ثبت دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه‌ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره دامنه‌های سطح بالایی مانند  Com، Net، Org و Info که در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه‌ها در تمام کشورها باز است، بسیار گسترده باشد که برآورد آماری دقیق از آنها کمی مشکل شود، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه‌های ثبت‌شده را به دست می‌دهد.
 
کد مطلب : 21920
https://aftana.ir/vdcdzn0x.yt0fx6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی