دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ , 4 Mar 2024
جالب است ۰
پیشنهاد وزیر ارتباطات در اجلاس شانگهای

آماده همکاری در زمینه توسعه زیرساخت‌های دیجیتال هستیم

زارع‌پور در پیشنهادی در زمینه همکاری‌های مشترک با کشورهای عضو شانگهای خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری در زمینه توسعه زیرساخت‌های دیجیتال است و می‌تواند توسعه و گسترش زیرساخت‌های دیجیتال مانند شبکه‌های فیبر نوری، فناوری ۵ جی و شبکه‌های ماهواره‌ای را از طریق قلمرو خود که در مرکز جاده ابریشم دیجیتال قرار دارد، تسهیل کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در سخنرانی رسمی خود در اجلاس وزرای دیجیتال کشورهای عضو سازمان شانگهای در قزاقستان پیشنهادهای عملی خود را برای همکاری‌های مشترک در حوزه ICT اعلام کرد.
 
به گزارش افتانا، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که آخر هفته گذشته برای شرکت در اجلاس وزرای دیجیتال کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به شهر آلماتی قزاقستان سفر کرده‌بود با اشاره به اهمیت همکاری و یافتن راه‌هایی برای فضای مجازی امن‌تر، عادلانه‌تر و پررونق‌تر، افزود: دگرگونی دیجیتال یک روند جهانی است که ملت‌ها، دولت‌ها و مدل‌های کسب و کار سنتی را متحول می‌کند و در کاهش فساد، افزایش اشتغال، بهبود شفافیت و کاهش فقر و نابرابری مهم است.
 
وزیر ارتباطات با اشاره به اقدامات ایران در حوزه تحول دیجیتال، گفت: ایران از یک سو بسیاری از پلتفرم‌های دیجیتال مانند رسانه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها، پلتفرم‌های تجارت الکترونیک و سایر خدمات آنلاین سراسری را خود ایجاد کرده و از سوی دیگر با راه اندازی فاز اول پنجره ملی خدمات دولت هوشمند که بیش از ۹۰ درصد سازمان‌ها را با ۳۰۰۰ سرویس به هم متصل می‌کند، حکمرانی دیجیتال را توسعه داده است. همچنین با تصویب «قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات ملی» در سال ۲۰۲۳ راه را برای توسعه دولت هوشمند و ارائه داده‌های دولتی به بخش خصوصی با چارچوبی خاص هموار کرده است.
 
زارع پور با اشاره به اینکه فیبر نوری در ایران اکنون بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار را در کشور تحت پوشش می‌دهد، تصریح کرد: دسترسی ۱۰۰ درصدی جمعیت شهری به اینترنت و پوشش ۹۴.۵ درصدی در مناطق روستایی، زیرساخت مناسبی را برای رشد اقتصاد دیجیتال فراهم کرده است و در سال ۲۰۲۳ سهم بازار اقتصاد دیجیتال ایران ۷.۹ درصد از کل تولید ناخالص داخلی بوده است و برنامه ریزی شده تا سهم آن در برنامه هفتم توسعه کشور دو برابر شود.
 
وی با تاکید به اینکه فضای مجازی آینده باید چندقطبی باشد، افزود: برای از بین بردن انحصاراتی که شرکت‌های بزرگ فناوری از آن بهره می‌برند، ما در سازمان همکاری شانگهای باید متحد بمانیم تا صدای قوی‌تری در رویه‌های تصمیم‌گیری بین‌المللی داشته باشیم و نقشی کلیدی در آینده دنیای دیجیتال داشته باشیم.
 
وزیر ارتباطات تصریح کرد: معتقدم که با یکپارچه‌سازی و اتصال پلتفرم‌های دیجیتالی که تجارت بین ملت‌هایمان را ارتقا می‌دهند و ایجاد مراکز داده مشترک، می‌توانیم همکاری خود را افزایش دهیم و به سرمایه‌گذاری برای توسعه راه‌حل‌های هوش مصنوعی برای توسعه پایدار اقدام کنیم.
 
زارع‌پور در پیشنهادی در زمینه همکاری‌های مشترک خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری در زمینه توسعه زیرساخت‌های دیجیتال مانند شبکه‌های فیبر نوری فرامرزی، مراکز داده و ارتباطات ماهواره‌ای است و ایران می‌تواند توسعه و گسترش زیرساخت‌های دیجیتال مانند شبکه‌های فیبر نوری، فناوری ۵ جی و شبکه‌های ماهواره‌ای را از طریق قلمرو خود که در مرکز جاده ابریشم دیجیتال قرار دارد، تسهیل کند.
 
وزیر ارتباطات سخنرانی خود را با این عبارت پایان داد که داده نفت دنیای امروز است و به امید ساختن فردای دیجیتالی بهتر اعضا را به مشارکت جدی‌تر و سریع‌تر برای استخراج ارزش از این نفت جدید فرا خواند.
 
 
 
کد مطلب : 21915
https://aftana.ir/vdchmwni.23nzzdftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی