دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ , 4 Mar 2024
جالب است ۰
اعمال محدودیت برای شماره‌های تلفن غیرمجازی

مرکز ملی فضای مجازی کلاهبرداران اینترنتی را به زحمت انداخت

سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی با بیان جزئیاتی از دستورالعمل جدید این مرکز درخصوص سامان‌دهی شناسه‌های کاربری گفت: با ابلاغ این دستورالعمل، عرصه بر کلاهبرداران اینترنتی تنگ خواهد شد.

 
سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی با بیان جزئیاتی از دستورالعمل جدید این مرکز درخصوص سامان‌دهی شناسه‌های کاربری گفت: با ابلاغ این دستورالعمل، عرصه بر کلاهبرداران اینترنتی تنگ خواهد شد.
 
به گزارش افتانا، حسین دلیریان سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی، در خصوص ابلاغ دستورالعمل سامان‌دهی واگذاری شناسه ارتباطی در کشور، گفت: کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی پس از مدت‌ها بررسی کارشناسی و دریافت نظرات دستگاه‌های مختلف، سکوها، سامانه‌های برخط و خبرگان بخش خصوصی در این حوزه، دستورالعملی برای جلوگیری از کلاهبرداری از مردم توسط شماره‌های همراهی که هویت مشخصی ندارند، مشخص کرده است.
 
وی افزود: واگذاری شماره‌های همراه و یا شناسه‌های ارتباطی باید طی مراحل قانونی صورت گیرد و در صورتی که افراد بدون گذراندن این مراحل شماره‌ای را به دوستان، اقوام و یا آشنایان خود واگذار کنند و از طریق آن شماره کلاهبرداری و بزهی اتفاق بیفتد، فرد دارنده شماره تلفن باید پاسخگو باشد.
 
دلیریان با تاکید بر این که این ابلاغیه به ساماندهی این فضا برای کاهش کلاهبرداری در فضای مجازی و احقاق حق مردم می پردازد، اعلام کرد: این دستورالعمل، باب جدیدی برای ایجاد آرامش و امنیت بیشتر در خرید و فروش اینترنتی و تبادلات مالی و دریافت کالا در فضایی امن‌تر فراهم خواهد کرد.
 
سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی گفت: این ابلاغیه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی را موظف کرده تا ضوابط، سامانه و سازوکارهای انواع واگذاری‌ها را ظرف حداکثر سه‌ماه تعیین و ابلاغ کند و سکوها، سامانه‌های ارائه‌دهنده خدمت و دستگاه‌ها موظف هستند در قالب آن وظایف خود را انجام دهند.
 
وی با اشاره به این که نتیجه اجرای این دستورالعمل کاهش سوءاستفاده در حوزه شناسه‌های ارتباطی است، افزود: براساس این ابلاغیه، محدودیت‌هایی برای کسانی که در این حوزه اقدام به سوءاستفاده از شناسه‌های ارتباطی می‌کنند در قالب مجازات‌هایی مبتنی بر قانون، در نظر گرفته شده‌است تا با استفاده از ظرفیت این دستورالعمل، خلاء قانونی در این زمینه مرتفع شده و مردم در امنیت و آسایش بهتری بتوانند در فضای مجازی فعالیت کنند.
 
دلیریان با بیان این که با این دستورالعمل عرصه بر کلاهبرداران اینترنتی تنگ تر خواهد شد، اضافه کرد: شمول این ابلاغیه حتی شامل محدودسازی شماره‌ها و شناسه‌هایی هم که توسط افراد غیر مورد هک قرار گرفتند نیز می شود، بدین معنا که برای جلوگیری از سوءاستفاده سودجویان از شماره‌های مردم، بلافاصله پس از اینکه فرد متوجه می‌شود شناسه او هک شده، می‌تواند درخواست محدودسازی داده و جلوی سوءاستفاده هکرها را بگیرد.
 
بنابراین گزارش، این دستورالعمل به تازگی توسط دکتر سیدمحمد امین آقامیری، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور، به تمامی دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد.
 
 
کد مطلب : 21912
https://aftana.ir/vdcewo8w.jh8zzi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی