چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ , 6 Dec 2023
جالب است ۰
پراستفاده‌ترین پسوردها در جهان منتشر شدند و این فهرست نشان می‌دهد که هنوز کسی امنیت سایبری را چندان جدی نگرفته است.
منبع : NordPass
پراستفاده‌ترین پسوردها در جهان منتشر شدند و این فهرست نشان می‌دهد که هنوز کسی امنیت سایبری را چندان جدی نگرفته است.
 
به گزارش افتانا، تیم سازنده ابزار مدیریت رمز عبور NordPass که توسط شرکت سازنده NordVPN تشکیل شده، با همکاری محققان مستقل مطالعه‌ای در مورد 200 پسورد رایج مورد استفاده در سال 2023 انجام داده و نتایج آن را منتشر کرده است.
 
از بین 20 رمز ‌عبور رایج جهان در سال جاری میلادی، 17 مورد (ازجمله 10 مورد اول) را می‌توان در کمتر از یک ثانیه شکست؛ بنابراین بهتر است روی رمز عبور خود زمان بیشتری فکر کنید و عباراتی مانند «123456» یا «password» را انتخاب نکنید. مطالعه NordPass نشان می‌دهد که 86 درصد از حملات سایبری با سرقت رمز عبو‌ر انجام می‌شود و حساب‌های آنلاین، ایمیل‌ها و رمزهای عبور تقریباً 20 درصد از رایج‌ترین اقلام فروخته‌شده در دارک وب هستند.
 
20 رمز عبور رایج جهان در سال 2023 و مدت‌زمان موردنیاز برای هک کردن آن‌ها در جدول زیر آمده است:
 
ازجمله نکات قابل‌توجه جدول بالا می‌توان به رمز عبور «Admin» اشاره کرد که طی پنج سال گذشته در لیست 200 رمز عبور برتر نبوده است اما اکنون در رتبه دوم لیست دیده می‌شود. همچنین «123456» طی پنج سال گذشته محبوب‌ترین رمز عبو‌ر دنیای خطرناک اینترنت بوده است.
 
علاوه‌براین، برای اولین‌بار رایج‌ترین رمزهای عبور براساس دسته‌بندی‌های مختلفی نیز اعلام شده. به عنوان مثال، برترین ر‌مز عبور سایت‌های تجارت الکترونیک، حساب‌های ایمیل، دستگاه‌های الکترونیکی و سرویس‌های استریم «123456» است، درحالی‌که «UNKNOWN» بیشتر در شبکه‌های اجتماعی، حساب‌های مالی و گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود.
 
نام‌ها نیز گزینه محبوبی برای رمز عبو‌ر کاربران سراسر جهان محسوب می‌شوند. «Isabella» (ایزابلا) دومین رمز عبور پراستفاده اتریش در سال جاری بوده است و «Katerina» (کاترینا) در جایگاه یازدهم یونان دیده می‌شود.
 
درنهایت محققان هشدار می‌دهند که هرچند به‌دلیل توسعه فناوری‌های جدید، نفوذ به رمزهای عبور سخت‌تر شده است، اما از حملات بدافزار همچنان به‌عنوان یک تهدید برجسته برای امنیت حساب‌ها یاد می‌شود.
کد مطلب : 21653
https://aftana.ir/vdcgw39x.ak9qn4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی