شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024
جالب است ۰
دلیل اختلالات اخیر اینترنت از نگاه مدیرعامل ابر آروان

قطعی‌های مکرر ناشی از حملات DDoS است

از ناتوانی زیرساخت تا فیلترینگ افسارگسیخته
مدیرعامل ابر آروان می‌گوید که اختلالات شدید و پرتکراری که از ابتدای سال شاهدیم، به‌دلیل حملات گسترده سایبری رخ داده است و زیرساخت هم توان مقابله با آن را ندارد.
منبع : خبرآنلاین
مدیرعامل ابر آروان می‌گوید که اختلالات شدید و پرتکراری که از ابتدای سال شاهدیم، به‌دلیل حملات گسترده سایبری رخ داده است و زیرساخت هم توان مقابله با آن را ندارد.
 
به گزارش افتانا، پویا پیرحسینلو، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل ابرآروان (آروان‌کلاد)، درباره دلیل اختلالات شدید اینترنت از ابتدای سال و تجربه قطعی‌های مقطعی سه، پنج یا ده‌دقیقه‌ای در هفته گذشته توضیح داد: فقط وزارت ارتباطات می‌تواند به شکل یکپارچه، شبکه را بررسی کند و علت قاطعانه‌ای برای مشکلات شبکه عنوان کند، اما آنچه ما از ابتدای سال تا امروز دیده‌ایم، اختلال شدید به‌دلیل حملات DDoS است که روی اپراتورها و شرکت‌ زیرساخت اتفاق می‌افتد.
 
به گفته‌ پیرحسینلو این حملات در هفته گذشته هم پرتکرار بوده است: در هفته گذشته نیز ما شاهد اختلالات جدی به‌شکل مقطعی و در مدت زمان ۳ تا ۱۰ دقیقه بودیم؛ به این صورت که اختلالات سه دقیقه‌ای، پنج و یا ده دقیقه‌ای را به‌شکل پرتکرار در اپراتورهای مختلف مشاهده کردیم. ظاهراْ دلیل اصلی این اختلالات، انحصار و ناتوانی شرکت زیرساخت برای تامین پهنای باند کافی و Redundant و مقابله با حملات DDoS است.
 
مدیرعامل ابرآروان با بیان اینکه در سه سال اخیر ظرفیت پهنای باند بین‌المللی کشور افزایش پیدا نکرده است، گفت:محدودیت پهنای باند بین‌الملل کشور باعث می‌شود که ناتوانی در برابر حملات DDoS پررنگ‌تر شود و بیشتر به چشم بیاید.
 
او همچنین درباره اینکه کاربران گاه‌وبی‌گاه هم در سایت‌های داخلی و هم در سایت‌های خارجی با مشکل مواجه می‌شوند، توضیح داد: وضعیت شبکه پیچیده است. وقتی اختلال روی یک پروایدر وجود دارد، بعضا از خارج به داخل هم این اختلال وجود دارد یا کاربران داخلی که از سرویس‌های مختلف استفاده می‌کنند ممکن است چنین اختلالاتی را جدی‌تر ببینند. با این‌حال، برای بررسی دقیق‌تر این موضوع به داده‌ها و گزارشات‌ دقیق‌تری نیاز است تا بتوانیم بگوییم هر یک از این مشکلات دقیقا مربوط به کدام بخش است.
 
با اینکه وزارت ارتباطات هر روز درباره پیشرفت فیبر نوری و انجام پروژه‌های مختلف در این ‌زمینه خبری جدید می‌دهد، از نگاه مدیرعامل آروان‌کلاد، این کار به‌تنهایی مشکل اینترنت کشور را حل نمی‌کند: توسعه فیبر نوری قطعاْ کمک می‌کند و یکی از موانع ما در افزایش سرعت اینترنت، اختلالات و محدودیت در شبکه “access” است. این‌ها یک زنجیره‌اند و قدرت زنجیره را ضعیف‌ترین حلقه آن مشخص می‌کند، فیبر نوری به تنهایی نمی‌تواند مشکل اینترنت را حل کند اما ما در لایه “access” مشکل داریم و فیبر نوری مشکل این لایه را حل می‌کند. در واقع مشکل موجود آن است که تعداد کاربران متصل به به فیبر نوری تاکنون، بسیار محدود بوده است و چنین تعداد محدودی در سرانه کل تاثیری ندارد. از طرف دیگر با اینکه توسعه فیبر نوری کار درستی است و باید یکی از اولویت‌های کشور باشد، باید توجه داشت که فیبر نوری به تنهایی مشکل اینترنت در کشور را حل نمی‌کند.
 
در حالی که با فیلترینگ گسترده، بیشتر کاربران ناچار به استفاده از فیلترشکن شده‌اند و امنیت اطلاعات برای آن‌ها به یک دغدغه تبدیل شده است، پیرحسینلو گفت: صرف استفاده از VPN باعث نمی‌شود که امنیت کاربر زیر سوال برود. وقتی محدودیت شبکه به قدری گسترده می‌شود که همه به اجبار از VPN استفاده می‌کنند، خیلی از کاربران حتی از VPNهای رایگان استفاده می‌کنند و ممکن است این VPNها بدافزار داشته باشند؛ باید توجه داشت که تجربه و گزارش‌ها نشان می‌دهند که این بدافزارها واقعا وجود دارند. از طرفی اطلاعاتی نیز که از فروشنده VPN پروکسی می‌شود، ممکن است در مواردی مورد سوءاستفاده قرار گیرند. بنابراین این موضوع گسترده است و نمی‌توان به طور مستقیم بین آن‌ها رابطه علی و معلولی بیان کرد. به‌طور کلی بزرگ‌ترین بحران‌ اینترنت در ایران، فیلترینگ افسارگسیخته‌ای است که در کشور انجام می‌شود.
 
مدیرعامل ابرآروان در آخر گفت: حملات DDoS به اپراتورها و زیرساخت کشور اجتناب‌ناپذیر است. اما باید در نظر داشت که ‌انحصار و مشکلات متعدد در شرکت ارتباطات زیرساخت است که باعث تشدید و تأثیر بالای این اختلالات می‌شود. در سه سال گذشته پهنای باند بین‌الملل افزایش نداشته، این در صورتی است که ابعاد حملات DDoS روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود و باید به‌سرعت ظرفیت‌ اینترنت کشور، افزایش و زیرساخت‌های مرتبط به شکل جدی توانمندتر شوند.
 
کد مطلب : 22212
https://aftana.ir/vdcirrar.t1arz2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی